SHARE

Recently at my local IGA, organic bananas were $ .69 / lb while conventional bananas were $ .59 / lb. This increased my weekly banana purchase by $ .22. Whole-wheat pasta was $ 1.38 / lb and white pasta was $ 1.00 / lb; the difference in price for a single meal would be only about $ .25. Organic Gala apples by the bag were exactly the same price as conventional Gala apples at $ 1.79 / lb. Organic and conventional celery hearts were exactly the same price. Organic romaine lettuce hearts were on sale for $ 1.99 / pound while Dole romaine hearts were $ 2.99.

Walmart carries plenty of organic vegetables at good prices. However, until I finally asked what day they were stocked and started coming then, I found their organic vegetables were too tired-looking. Other big regional grocers near my home also have good prices on organic foods. I have noticed that the grokers that stock the organic vegetables next to their conventional kin (all carrots together, all zucchini together, etc.) instead of in a separate "organic" section have better prices. I've also noticed that the grocers in the better neighborhoods have better organic prices.

My local grocer has "artisan" whole grain breads for $ 5.29 / lb, but I can get the same bread for $ 2.49 / lb at the Panera bakery or $ 3.79 / lb at Kroger, and it's not day-old either. For nutrition, the artisan breads at $ 2.49 / lb are a much better value than cheap white bread.

Lean meat is another area where you can buy for less than you might think. However, organic meat prices are still often 200% or more of conventional. Yes, extra lean ground turkey is $ 5.29 / lb, but purely lean ground turkey (92% or 93% lean) is only $ 2.79 / lb, which is the same price as the 85% lean ground beef a few feet further down the meat cooler . I once experimented with cooking down a pound of regular ground beef and a pound of ground sirloin at 92% lean. Once I poured off the grease, I had paid almost the same price per pound for the actual protein that was left. So, I buy ground sirloin in bulk when it is on sale, cook it the same day, and freeze it in one-pound bags for easy use in recipes.

You'll find great prices on fresh vegetables at farmer's markets, especially at the end of the day. And our town even has a winter farmer's market, where you get many of the "staple" vegetables (carrots, cabbages, squash, onions, etc. for excellent prices plus a lot of fresh herbs, cheeses and meats. our organic winter market than the summer one, but it's still expensive. Cheeses are usually pretty competitive around here though. Most organized farmer's market vendors can accept WIC coupons; they'll have signs posted if they do. Just Google "farmer's market" and the name of your town.

What if you can not even imagine spending $ 1 on romaine salad for two people when you could keep four people full for $ 1 worth of white pasta? Please go visit your local food pantry. They want you to eat better, and they have what you need to do it. Many grocer and bakeries donate their day-old bread and extra vegetables. You've been surprised what you can find there.

During most summers, we join a CSA (Community Supported Agriculture) farm share. I calculated that the prices per pound for our share of those organic vegetables were even less than the conventional vegetables at the grocer. On the days I worked on the farm, I usually got a whole extra bag of vegetables to take home. See http://www.localharvest.org to find a CSA near you. If you live in a city, you might be able to join a "distributed" CSA where the farmer uses part of your yard for growing vegetables.



Source by Gary Foreman